A vizuális stressz csökkentése

A számítógépek, okos telefonok intenzív használata ugrás szerűen megemelte a közelre nézési helyzeteket, melyeket különböző tünetek, panaszok kísérhetnek. Hogyan tudunk ezen segíteni?

Otthoni munka/Home office, Classroom, Zoom, az utóbbi években mindannyiunk számára jól ismert fogalmakká váltak. Ez az új élethelyzet nem csak a türelmünknek, tolerancia képességünknek, kreativitásunknak jelent kihívást, hanem a vizuális rendszerünk számára is. Korábban az iskolában, a tantermekben zajló tanulás során igaz volt az az általános megfigyelés, hogy az információk 80%-át a látásunkkal szerezzük meg. Az otthon tanulás során ez gyakorlatilag 100%-os. Lapozzuk a könyveket, miközben böngészünk a neten és végezzük a feladatokat a számítógépen.

A látórendszerünk fokozott
terhelésnek van kitéve

A gyakori fejfájás, szemfáradtság, kimerültség, olvasási nehézségek, időszakos kettős látás, homályos látás a leggyakoribb panaszok között van. A jelenlegi élethelyzetben ugrásszerűen megnőtt az az idő, amit gyermekeink, vagy mi magunk is a számítógép /okostelefon előtt töltünk. Túlterhelve a vizuális rendszert, megjelenhetnek vagy felerősödhetnek korábban nem jellemző tünetek.

Ebben a helyzetben szeretnék segítséget nyújtani olyan ötletekkel, tanácsokkal melyekkel csökkenteni lehet azt a stresszt amit a folyamatos közelre nézés okoz. 

Tippek az otthoni tanuláshoz/munkához

  • Használjon megfelelő megvilágítást. Ha lehetséges használja a természetes fényt és/vagy a teljes spektrumot biztosító fényforrást. Legyen a szoba megvilágítva, ne csak a számítógép kapjon helyi fényt.
  • Szükséges, hogy legyen ablaka a szobának, de ne helyezze a számítógépet közvetlenül az ablak elé. Az ideális elhelyezkedés, ha könnyedén ki tud nézni az ablakon a számítógép mellől, de ne vakítson a szemébe közvetlenül a napfény.
  • Csökkentse a fényvisszaverődést a képernyőről. Például az ablak, vagy más fényforrás ne tükröződjön a képernyőn.

A képernyőről

  • Állítsa be a képernyő fényerejét. Olyan fényerőt válasszon, ami kényelmes a szemének.
  • Optimalizálja a betűméretet. Olyan betűméretet állítson be a képernyőn aminél, nem kell közelebb húzódnia, kényelmesen és tisztán láthatóak a betűk. Ha szükséges növelje a betűméretet.  
  • Figyeljen a megfelelő távolságra munkavégzésnél. Minden olyan tevékenységnél, ami közelre nézést igényel, tartsa be a harmonikus távolságot vagy annál picit mehet távolabb.  Ezt a távolságot, úgy kapja meg, ha az ökölbe tartott kezet az orrhoz emeli, innentől a könyökig mért távolság az alkaron.  

Jó vagy rossz szokások

  • Helyezkedjen el kényelmesen, egyenes testtartásban. Ne csússzon le a székről, ne feküdjön a kanapén, vagy az ágyon.  Üljön az asztalnál úgy, hogy mindkét talp kényelmesen legyen a talajon, vagy egy dobogón és a térdek legyenek 90 fokban behajlítva, ne tegye keresztbe a lábát.
  • Fontos a gyakori tekintet váltás. A képernyő folyamatos nézése szem fáradtságot okoz.  Tartsa be a 20/20-as szabályt, ami azt jelenti, hogy 20 percenként nézzen el messze legalább 6m-re, 20 mp-ig. Távolba nézéskor legyen éles a kép.  

  • Sportoljon, játsszon, legyen a szabadban sokat! Nézzen, figyeljen távoli tárgyakat. Amikor lehet, naponta minimum 20 percet legyen kint napsütésben.  
  • Használjon döntött felületet nyomtatott olvasnivalónál. Minden kinyomtatott papír, könyv, füzet legyen 20 fokos dőlésszögben. Ehhez lehet használni dönthető asztallapot, tablet tartót, vagy néhány könyvet támasztékként.
  • A képernyőt középre helyezze. A két szem legyen egyforma távolságban a képernyőtől, a fej ne legyen elfordítva, megdöntve. Kerülje a könyöklős, oldalra döntött fejtartást.
  • Ne koncentráljon csak a képernyőre, folyamatosan figyeljen a számítógép körüli tárgyakra, a szobára. Vegye észre mi minden van körülötte. Használja aktívan, tudatosan a periférián lévő információkat.
  • Törekedjen arra, hogy lefekvés előtt 2 órával már ne használjon telefont, számítógépet.

A körülmények optimális elrendezésével, a jó nézési szokások kialakításával sokat tehetünk azért, hogy gyermekeink, kollégáink és mi magunk is könnyebben éljük meg az otthoni munka, az otthoni tanulás nehézségeit.

Kapcsolódó Cikkek

Definíciók a látásra

Különböző jelzőket kapcsolhatunk a látáshoz, mint például: rövidlátás, távollátás, éles látás és így tovább. De mit is jelent maga a látás? Milyen...

Elolvasom

A vizuális stressz csökkentése

megelőzés

A számítógépek, okos telefonok intenzív használata ugrás szerűen megemelte a közelre nézési helyzeteket, melyeket különböző tünetek, panaszok kísérhetnek. Hogyan tudunk ezen segíteni?

Elolvasom

Kérdésed van?

Szeretettel várjuk bármilyen felmerülő kérdésedet!

Érdeklődöm

együttműködő

Egészségpénztárak